Az ultrahang diagnosztika egy olyan képalkotó módszer, amely gyorsan és fájdalommentesen képes kimutatni a testen belüli elváltozásokat, azok kiterjedését és sajátosságait. Segítségével a belső szervek anatómiailag és funkcionálisan, működésük közben is vizsgálhatók.
Az ultrahangvizsgálat a visszaverődő hanghullámokat használja fel a képalkotás során. További előnye, hogy az UH vizsgálat fájdalommentes. Intézetünkben elvégezzük a has, kismedence, ízület, pajzsmirigy, nyaki- és végtagi erek, lágyrészek, valamint az emlő ultrahang vizsgálatát is.
Miért ajánlott az ultrahang vizsgálat? Mert hatékony és pontos, amelynek nincs káros hatása még a fejlődő szervezetre sem.
Dr. Hoffmann Csilla
Dr. Berényi Zsolt
Dr. Karczagi Lilla
Dr. Környei Zsuzsanna
Dr. Deák Sára
- Bármilyen hasi vagy kismedencei panasz esetén.Ennek során megvizsgálják a máj, az eperendszer, a hasnyálmirigy, a vesék, a hasi nagyerek állapotát, valamint a húgyhólyagot, férfiaknál prosztatát, nőknél a méhet.
- Pajzsmirigy ultrahang javasolt, amennyiben feltűnőbb testsúlyváltozást (akár hízás, akár fogyás) tapasztalunk, nyelési zavar merül fel, a vérvétel a normálistól eltérő pajzsmirigy hormonszintet mutat, bármiféle tapintható nyaki elváltozást veszünk észre. A pajzsmirigy vizsgálata ezen kívül gyakran képezi a meddőségi kivizsgálás részét is.
- Lábduzzanat esetén szakorvosi javaslatra szükség lehet a láb vénák Doppler vizsgálatára. A nyaki erek Doppler vizsgálata az erek állapotáról és az artériák keringéséről ad információt, esetleges érszűkületek kimutatását teszi lehetővé. Ez a vizsgálati módszer gyakran javasolt belgyógyászati, kardiológiai, érsebészeti, neurológiai, fül-orr-gégészeti megbetegedésekben, illetve magas koleszterinszint esetén is érdemes megnézetni a nyaki erek állapotát.
A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat során a hasi szervek, lágyrészek egy része (máj, epehólyag, epeutak, hasnyálmirigy, lép, vesék, húgyhólyag, hasi nyirokcsomók ) ábrázolódik. Ez a vizsgálat leggyakrabban hasi panaszok esetén javasolt, de ismert betegség ellenőrzésére , követésére is alkalmas.
- A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat éhgyomorra történik, délutáni időpont esetén 5-6 órás éhezés szükséges. Ha a páciens gyógyszert szed, azt reggel éhgyomorra beveheti vízzel. A kismedencei szervek vizsgálata miatt telt húgyhólyag szükséges, a vizsgálat előtt a páciens szénsavmentes vizet ihat.
- Nem kell beutalót hozni, de javasolt, hogy az ultrahang vizsgálatot végző orvos ismerje az előzményeket és tudja a beküldő orvos kérdéseit, ami miatt hasi kismedencei ultrahang vizsgálatot kezdeményezett.
- Javasolt a korábbi vizsgálati eredmények bemutatása összehasonlítás céljából illetve az adott panasz kivizsgálásával kapcsolatos összes vizsgálati eredmény bemutatása.
- Hagyjunk legalább 48 óra szünetet a gasztroenterológiai beavatkozások (gasztroszkópia, kolonoszkópia) és a hasi/kismedencei ultrahang vizsgálat között.
- A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat általában háton fekve történik egy speciális vizsgálófej és gél segítségével, amit a vizsgálandó területre viszünk fel. A vizsgálat során az orvos légvételünket irányítja. A vizsgálat során oldalra kell elfordulni, hogy egyes szerveket jobban meg lehessen ítélni.
- A vizsgálat fájdalommentes, ionizáló sugárzás mentes és semmilyen szövődménnyel nem jár.
- A vizsgálat általában 20-30 percet vesz igénybe.
A vizsgálat bármely életkorban elvégezhető, a terhesség sem kizáró ok. Panasz esetén annak jellegétől függően végezhető.
- A nyaki lágyrészek és a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata nyaki fájdalom, nyelési diszkomfort érzés, a pajzsmirigyműködés zavara esetén, illetve ismert betegség ellenőrzése, műtét utáni kontrollvizsgálat vagy szűrővizsgálat céljából lehet indokolt.
- Doppler ultrahang vizsgálattal az erek (artériák, vénák, főverőér) kóros állapota ellenőrizhető. Az ízületek és a here vizsgálata pedig sérülések, elváltozások és gyulladások esetén lehet szükséges. Ezeknek a területeknek az ultrahang vizsgálata nem igényel előkészületet.
- A vizsgálat időtartama anatómiai területtől függően 20-30 perc.
- Nem kell beutalót hozni, de javasolt, hogy az ultrahang vizsgálatot végző orvos ismerje az előzményeket és tudja a beküldő orvos kérdéseit, ami miatt az ultrahang vizsgálatot kezdeményezett. Az előzmények bemutatása, amennyiben van), fontos, kérjük ezeket hozza magával!